MARDİN UYUM BULUŞMASI

Genel Müdürlük Uyum İletişim Dairesi Başkanlığımızca ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi İşbirliği ile düzenlenen Uyum Buluşmaları’nın 10.su 27 Şubat 2019 Çarşamba günü Mardin’de gerçekleşti.

Genel Müdürlük Uyum İletişim Dairesi Başkanlığımızca ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi İşbirliği ile düzenlenen Uyum Buluşmaları’nın 10.su 27 Şubat 2019 Çarşamba günü Mardin’de gerçekleşti.
 
Sırası ile Antalya, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Uşak, Sakarya, Kocaeli illerinde gerçekleşen, yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı toplantının bu durağında “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri” konusu ele alındı.
 
Program; Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICPMD) Proje Sorumlusu Melike Özberk ve Mardin İl Göç Müdürü Selçuk Şatana’nın açılış konuşmaları ile başladı.
 
Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, dünyada mültecilere ev sahipliği yapan en tecrübeli ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini belirtti. Türkiye'nin İran, Irak, Suriye ve Balkanlardan gelen mültecilerin barındığı bir ülke olduğunu kaydeden Vali Yaman, "İlimizde Midyat, Derik ve Nusaybin olmak üzere 3 kamp vardı. Allah'a şükür onlar şu an kapatıldı. Sizler de şehir merkezinde Mardinli hemşerilerimizle beraber çok rahat ve çok iyi ortamlarda yaşıyorsunuz. Mardin'de herhangi bir problem olmadan birlikte yaşıyoruz" dedi. 
 
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok konuşmasında, göçün bütün dünyayı kasıp kavuran bir gerçek olduğunu kaydetti. Türkiye’de 190 ülkeden gelen 4,7 milyon insanın yaşadığını bildiren Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, şöyle devam etti: "Biz göçü sıkıntıya, zahmete ve zorluğa çevirmek yerine akıl ve bilimle çözmeye talibiz. Biz sizleri misafir olarak tanımladık ama kardeşlerimiz olduğunuzu çok iyi biliyor ve öyle söylüyorum. Bin yıldır aziz milletimiz hiç kimseyi ayırt etmeksizin, ötekileştirmeksizin misafirperverliğini herkese gösteriyor. Ondan dolayı çok net ve açık bir şekilde söylemek istiyorum ki, 'Hoş geldiniz, sefa getirdiniz'. Biz sizlere hiçbir zaman Suriyeli yabancılar demedik. Siz bizim misafirlerimizsiniz, başımızın tacısınız, bizim kardeşlerimizsiniz"
 
Düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise, “Türkiye'nin göçten sorumlu kurumu olarak sadece kendi çalışmalarımızı yürütmekle kalmayıp, diğer kurumlarla da sıklıkla bir araya gelerek sizlere nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz üzerine istişarelerde bulunmaktayız” ifadesinde bulundu.
 
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Kadıoğlu, göçün zorluklarına rağmen son yıllarda göç hareketlerindeki çeşitlilik ve yerinden edilme oranlarının arttığını bildirdi. Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, "Uluslararası kuruluşların anlık olarak yayımladığı verilere göre sadece bir günde ortalama 44 bin 400 kişi zorla yerinden edilmektedir. Ayrıca göçmen sayılarının dünya nüfusunun yüzde 5'ine ulaştığı göz önünde alındığında küreselleşmenin, bölgesel çatışmaların, yoksulluğun göç hareketlerini tetiklediği ortaya çıkmaktadır." şeklinde konuştu.
 
Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu; “Sizlerle Uyum Buluşmaları’nda bir araya gelerek ve tüm illerimizde düzenli olarak yaptığımız bilgilendirme toplantıları aracılığıyla da kurduğumuz yüz yüze iletişimin önemine ve gücüne inanmaktayız. Göçün zorluklarına rağmen son yıllarda belli nedenlerden ötürü göç hareketlerindeki çeşitlilik ve buna bağlı olarak da yerinden edilme oranları artmıştır. Uluslararası kuruluşların anlık olarak yayımladığı verilere göre sadece bir günde ortalama 44,400 kişi kişi zorla yerinden edilmektedir. Ayrıca göçmen sayılarının dünya nüfusunun %5’üne ulaştığı göz önüne alındığında; küreselleşmenin, bölgesel çatışmaların, yoksulluğun göç hareketlerini tetiklediği ortaya çıkmaktadır” dedi.
 
ICPMD Proje Sorumlusu Melike Özberk ise; göç alan ve veren ülkelerde, siyasi, ekonomik, demografik ve iktisadi etkilerin yaşandığına dikkat çekerek, "Bugün Türkiye, kitlesel güç akımlarıyla nasıl başa çıkılacağı ve nasıl yönetileceği konusunda sadece bölgeye değil dünyaya örnek olmaktadır. Türkiye, son 4 yıldır dünyada en fazla mülteci barındıran ülkedir." ifadelerini kullandı.
 
İl Göç İdaresi Müdürü Selçuk Şatana konuşmasında, medeniyetin, birlikte yaşama kültürünün Mezopotamya'daki kalesi olan Mardin'de geçici koruma kapsamında kayıtlı 89 bin 187 Suriyelinin bulunduğunu aktardı.
 
Konuşmaların ardından, İl Göç İdaresi Müdürlüğünden Aykut Alptekin geçici koruma kapsamındaki yabancıların hak ve hükümlükleri, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğünden Abdulsamet Çiçekçi iş piyasasına erişim, İl Sağlık Müdürlüğünden Ahmet Doğan sağlık hizmetlerine erişim, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Şeyma Nur Bulut eğitim hizmetlerine erişim, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Mehmet Altuntaş sosyal yardım ve hizmetler, Türk Kızılayı’ndan Semia Taşkıran toplum merkezleri konusunda sunum gerçekleştirdi.
 
 Konuşmaların ardından geçilen soru cevap oturumunda Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Mardin İl Göç Müdürü Selçuk Şatana ve ildeki kamu görevlileri tarafından konukların soruları cevaplandı.
  
Kayıt: 4.3.2019
Güncelleme:4.3.2019
Paylaş


WS05